کنترل فرآیند درمان

قابلیت درمان IMRT

دارای انرژی خروجی 6MV

مطابق با استاندارد IEC

معرفی

طبق گزارش‌های جهانی، دومین علت مرگ‌ومیر در سطح جهان، بیماری سرطان شناخته شده است. در کشور ما نیز متأسفانه، شیوع سرطان گسترش پیداکرده است و به گفته‌ی رئیس اداره مبارزه با سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ سالانه 112 هزار نفر در کشور به انواع سرطان مبتلا می‌شوند و این بیماری تا 15 سال آینده علت 80 درصد مرگ‌ومیرها در ایران خواهد بود. البته علی‌رغم رشد شیوع سرطان در جهان، برای درمان سرطان نیز تلاش‌های زیادی صورت گرفته و امروزه بسیاری از سرطان‌ها در صورت شناسایی به‌موقع و فراهم بودن شرایط، قابل‌درمان خواهند بود.

ازجمله فناوری‌های مورداستفاده در درمان سرطان، دستگاه‌های شتاب‌دهنده خطی هستند که با تولید اشعه و بمباران تومور سرطانی به بهبود بیماران سرطانی کمک خواهند کرد.

رفتن به سمت روش‌های پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان در جهان از اهمیت به سزایی برخوردار است و برای کاهش دردهای انسانی، تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است. با پیشرفت تکنولوژی تلاش‌های زیادی برای دستیابی به روش‌های نوینی جهت درمان سرطان انجام شده است تا در کنار روش‌های مرسوم همچون شیمی‌درمانی، مورداستفاده قرار بگیرند. لازم به ذکر است که میزان اثربخشی دارو‌های شیمی‌درمانی برای علاج (cure) بیماران، حدود یازده درصد می‌باشد. با تلاش‌های پزشکان و صاحبان دانش و فناوری، روش‌هایی با هزینه‌های پایین‌تر، دقت بیشتر و درمان‌پذیری برای محدوده‌ی وسیع‌تری از سرطان‌ها ایجاد شده است و بنا بر آخرین مطالعات بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان هزینه سالانه درمان مستقیم سرطان در کشور است که حداقل ۴۰ درصد آن به دلیل مصرف دارو‌های شیمی‌درمانی است.

از جدیدترین روش‌هایی که برای درمان سرطان در جهان استفاده می‌شود، روش‌های مبتنی بر رادیوتراپی است که به‌واسطه‌ی نوین بودن و سطح بسیار بالای فناوری، دانش تولید تجهیزات مورداستفاده در این روش، در دستان چند کشور محدود در سطح جهان می‌باشد. ازجمله فناوری‌های مورداستفاده در درمان سرطان، دستگاه‌های شتاب‌دهنده خطی هستند که با تولید اشعه و بمباران تومور سرطانی به بهبود بیماران سرطانی کمک خواهند کرد. امروزه فناوری ساخت این تجهیز در اختیار سه شرکت در جهان می‌باشد و طبق استاندارد سازمان بهداشت جهانی به ازای هر یک‌میلیون نفر سه دستگاه شتاب‌دهنده خطی پزشکی موردنیاز است. در کشور ما نیز با توجه به وضعیت سرطان و استاندارهای درمان سرطان، مراکز درمانی بسیاری به این تجهیز نیازمندند.

نرم افزار طراحی درمان بهیار (TPS)

نرم افزار TPS بهیار صنعت،  یک سیستم طراحی درمان برای رادیوتراپی است که به پزشکان این امکان را می‌دهد تا برنامه‌های درمانی دقیقی را برای بیماران خود ایجاد کنند. عملکرد و اثرگذاری قوی نرم‌افزار TPS بهیار به طراحی دقیق روش‌های رادیوتراپی مدرن نظیر 3D Conformal  و IMRT کمک می‌کند. این نرم‌افزار با به کارگیری Automated Image Fusion مجموعه داده‌های چندگانه را با سرعت و دقت بالا ثبت می‌کند.

معرفی MLC (Multi-Leaf Collimator)

MLC یک سیستم تنظیم کننده شکل پرتو است که در طول درمان سرطان با استفاده از دستگاه شتابدهنده خطی، استفاده می‌شود. این مکانیسم به پزشکان اجازه می‌دهد پرتو را بطور دقیق به هدف مورد نظر هدایت کنند و از بافت‌های غیر سرطانی در برابر اشعه محافظت کنند. دستگاه MLC بهیار صنعت ماژولار بوده و عملا می‌تواند روی دستگاه‌های رادیوتراپی با برند‌های مختلف نصب شود.

سیستم برش شیلدهای درمان

سیستم برش شیلدهای درمان از تجهیزات تکمیلی رادیوتراپی است که استفاده از این دستگاه جهت دقیق شدن فرایند درمان به‌عنوان shildding بسیار ضروری می‌باشد. با استفاده از این سیستم می‌توان شکل بافت‌های سالم بدن را استخراج نموده و باعث عدم پرتودهی به سلول‌های سالم بدن شد. به‌عنوان‌مثال در تومورهای مغزی، باید پرتودهی فقط به سلول‌های سرطانی انجام شود و از رسیدن اشعه به بقیه‌ی بافت‌های سالم بدن جلوگیری شود.

ماسک ترموپلاست

بعضی از نواحی بدن (مثل سر و گردن) دایره حرکتی زیادی دارند. به منظور حفظ شرایط سی‌تی‌سیمولاتور و درمان‌های روزانه پرتودرمانی، بیمار همیشه باید در یک موقعیت ثابت تحت درمان قرار گیرد. امروزه از وسایل ثابت کننده‌ ترموپلاست استفاده می‌شود. ترموپلاست‌ها با قرارگرفتن در آب داغ نرم شده و با کشیدن روی ناحیه موردنظر، وضعیت آن ناحیه را به خود می‌گیرند.

انجام فرایند درمان از سال 1398

امکان درمان بیش از %85 از انواع سرطان‌ها

دارای تأییدیه پزشکان انجام‌دهنده ارزیابی بالینی

تجهیزات دزیمتری بهیار

Ionization chamber
Water Phantom
پرتو نگار (Daily Check)
گراف نگار (Profiler)

Ionization chamber: چمبر یونیزاسیون یکی از تجهیزات دزیمتری رادیوتراپی است که جهت تشخیص میزان فوتون‌های انرژی بالا و پرتوهای الکترونی استفاده می‌شود. با تابش پرتوهای یونیزان به Ionization chamber، هوای داخل چمبر یونیزه می‌شود و با اعمال ولتاژ بالا بین الکترودهای چمبر، جریان بسیار پایینی در چمبر جاری می‌شود. جریان الکتریکی حاصل‌شده از تابش پرتو، توسط یک الکترومتر متصل به Ionization Chamber اندازه‌گیری می‌شود و با اعمال ضرایب مشخص کالیبراسیون که بسته به مشخصات Ionization chamber و کیفیت پرتو متفاوت است، سیگنال خوانده‌شده به میزان اشعه تابش شده تبدیل می‌شود. شرکت دانش‌بنیان بهیارصنعت سپاهان، تولیدکننده انواع مختلف Ionization chamber نظیر Farmer chamber ,Pinpoint , Semiflex chamber, parallel chamber می‌باشد.

Water Phantom: این دستگاه وسیله‌ای است با کاربری شبیه‌ساز بدن انسان جهت انجام تست دستگاه شتابدهنده خطی درمان سرطان که مهم‌ترین وظیفه آن اندازه‌گیری دز خروجی از دستگاه شتابدهنده می‌باشد.

گراف‌نگار(Profiler): در دستگاه شتابدهنده خطی، Profiler یکی از اجزای مهمی است که در کنترل کیفیت و تطابق دز پرتوهای درمانی استفاده می‌شود. Profiler قادر است دز پرتوهایی که توسط دستگاه شتابدهنده تولید می‌شود را اندازه‌گیری کند.  با استفاده از داده‌های حاصل از Profiler، دز پرتوها تولید شده توسط دستگاه شتابدهنده با دزهای مورد انتظار مقایسه می‌شود. این کنترل کیفیت به پزشکان اطمینان می‌دهد که دزهای درمانی در محدوده مورد نیاز قرار دارند و درمان بیمار با دقت و صحت صورت می‌گیرد.

پرتونگار(Daily check): این دستگاه برای بررسی روزانه عملکرد تجهیزات پزشکی مانند شتابدهنده خطی و سی‌تی‌اسکن استفاده می‌شود. این بررسی شامل بررسی عملکرد مکانیکی، الکتریکی و نرم‌افزار دستگاه و همچنین بررسی میزان دز پرتوهای تولید شده توسط دستگاه شتابدهنده خطی می‌باشد. دستگاه Daily Check بهیار مطابق با آخرین استانداردهای جهانی طراحی شده و برای انواع دستگاه‌های شتابدهنده خطی قابل استفاده می‌باشد.

طراحی و ساخت مراکز پرتودرمانی

طراحی مراکز رادیوتراپی به منظور افزایش کیفیت درمان و همچنین حفظ ایمنی محیط نیازمند تخصص و تجربه کافی می‌باشد. از طرف دیگر طراحی مناسب می‌تواند باعث افزایش میزان بهره‌وری و بهینه‌سازی منابع مالی، زمانی و انرژی گردد.

ثبت سوال و کسب اطلاعات بیشتر

برای ثبت سوالات و کسب اطلاعات بیشتر از طریق فرم زیر با ما در تماس باشید.