داسـتـان بهیــــار

ما می توانیم با دانش و تخصص بومی از رنج بیماری بکاهیم.

سال 1378 نقطه آغاز حرکتی بود که امروز به دوران بلوغ و بالندگی خود نزدیک می شود؛ تأسیس شرکت تولیدی کاملاً خصوصی در زمینه تجهیزات پزشکی در داخل کشور. شروع داستان بهیار با تولید برانکارد حرفه‌ای حمل بیمار رقم خورد. در آن هنگام که گزینه‌های مختلفی برای شروع تولید وجود داشت توجه به داشته‌ها، امکان‌های پیش‌رو، آینده و طلبی که در تولید قابل تحقق و دستیابی بود، مسیر را از ساخت برانکارد رقم زد. برانکاردی که درنوع خود، در آن زمان مرسوم نبود و باید برای اثبات آن تلاش‌های زیادی انجام می‌شد، اما می توانست لبخند رضایت بر لبان بیمار بنشاند.

اولین قدم

پس از آن با تولید انواع تخت های الکتریکال بستری، CCU، ICU و اتاق عمل، بهیار جای خود را در میدان تولید باز کرد. به مرور مسأله تحقیق و توسعه در شرکت جدی تر شد که تولید اولین چراغ LED اتاق عمل و اولین تخت C-ARM و… محصول آن است. حل مسئله ی واقعی و قدم گذاشتن در مسیر دانش بنیان برای بسیاری از مسائل می تواند راه باز کند و بسیاری از رشد ها و اتفاقات بزرگ در بستر چنین نوع نگاهی به مسئله، همت و توکل، کسب می شود.

شروع ساخت شتابدهنده خطی

با توجه به این اصول، از حدود سال 91 در شرکت بهیار، ابر پروژه ساخت یکی از پیشرفته ترین دستگاه های پزشکی یعنی دستگاه شتاب‌دهنده خطی (رادیوتراپی) که در درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرد، مطرح شد. پروژه ای که با توجه با نقطه ای که شرکت در آن قرار داشت که همان ساخت تجهیزات هتلینگ بیمارستانی بود و نظرات صاحب نظران در آن حوزه از همه لحاظ غیر عقلانی به نظر می رسید و در معادلات رایج، تصمیمی غیر عادی و انتحارگونه به نظر می رسید. چراکه برای مثال فارغ از نیروی متخصص مورد نیاز، تکنولوژی های متعدد مورد نیاز و موانع مختلف بر سر تولید چنین دستگاهی، حتی سرمایه ی مورد نیاز برای ساخت چنین دستگاهی در قامت شرکت نبود.

جرات حرکت رو به جلو

فکر کردن به حوزه هایی مثل تصفیه پساب و رشد فکری و انسانی شرکت از حدود 30 نفر به 500 نفر از جمله نتایج تلاش های علمی و عملی در مسیر ساخت شتاب‌دهنده است. در همین سالها واحدهای تحقیق و توسعه در زمینه مکانیک، مواد، برق ، پردازش تصویر، بیوتکنولوژی و … در شرکت فعال شد و زمینه برای حضور و پیوند افراد مختلفی را رقم زد تا شرکت بتواند به برکت مسیری که در آن قدم گذاشته و نیروهایی که حیات خود را در این عرصه پیدا کرده اند، قدم در راه آینده بگذارد. اکنون تولید محصولات بنیادی بسیاری در دستور کار این بخش هاست و امروزه در بهیار صنعت با بیش از 450 نفر نیروی متخصص، بیش از 80 محصول در حال تولید بوده و بیش از ۱۸۰ پروژه با فناوری بالا در حال انجام است.

 

در نهایت...

شرکت اگر در اوایل حرکت که برانکارد می‌ساخت، به این مسئله فکر می‌کرد که آیا با پول آن، می توان کاری کرد یا نه، کاملا مأیوس می‌شد. اما وقتی می داند که در چه مسیری قدم برمی دارد و همت با توکل بر خدا گره خورد، همچنین توجه به مسئله ی کمک به درمان سرطان، سبب شد سدهای ذهنی و مسئله هایی که متوهمانه امکان حرکت را می گیرد، از میان رفته و معادلاتی شکل بگیرد که ورای معادلات موجود کار را به نتیجه می رساند. حدود 5 سال ساخت آن به طول انجامید. این اتفاق جهشی مهم در مسیر رشد بهیار ایجاد کرد. در فرایند ساخت شتاب‌دهنده مسائل علمی زیادی روی میز مهندسان بهیار قرار گرفت که حل آن‌ها تجربه و دانشی را فراهم کرد و راهگشای اتفاقات بعدی در بهیار شد. با استفاده از دانش و فناوری به دست آمده در طول ساخت شتاب‌دهنده، راه تولید محصولات بسیاری در این شرکت هموار شد و تجربه ای رقم زد تا شرکت بتواند در عرصه های مختلف با تکیه بر انسان هایی که در این مسیر خود را قرارداده اند و خود را ساخته اند، ورود پیدا کند.